Czyszczenie wykładzin dywanowych, tapicerek i dywanów

Pranie wykładziny

(zdj. Clinex)

Utrzymanie czystości wykładzin dywanowych oraz tapicerek jest niezwykle ważnym zadaniem dla chemii sprzątającej. Wybór metody czyszczenia zależy od wielu ważnych czynników, między innymi od stopnia zabrudzenia, konstrukcji wykładziny, rodzaju włókna w runie, posiadanego sprzętu, oczekiwanego czasu schnięcia.

W celu osiągnięcia doskonałego rezultatu czyszczenia wykładzin i tapicerek musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pozwoli nam to osiągnąć doskonały rezultat, a dodatkowo uchroni nas przed popełnieniem błędu. Czyszczenie możemy podzielić na kila etapów:

  • identyfikacja i rozpoznanie materiału powierzchni czyszczonej – pozwoli to na natychmiastowe rozeznanie, jakich środków chemicznych będzie można używać do usunięcia zabrudzeń. Materiały naturalne, czy sztuczne wymagają odmiennego podejścia do ich czyszczenia, a używanie produktów uważanych za uniwersalne może im poważnie zaszkodzić. 
  • odkurzanie – jeden z podstawowych procesów, dzięki któremu można usunąć kurze oraz większe zanieczyszczenia stałe, które nieusunięte przyczynią się do pogarszania się stanu materiału. 
  • odplamianie – usunięcie z powierzchni czyszczonego materiału plam powstałych przez kontakt materiału, dywanu lub wykładziny z ciekłym zanieczyszczeniem. 
  • dobranie odpowiedniej metody czyszczenia – tutaj wymagane jest skonfrontowanie ze sobą rodzaju materiału wykładziny, rodzaju zabrudzenia, wielkość powierzchni itp.
Pranie wykładziny

(zdj. Clinex)

Identyfikacja materiału

Bardzo ważnym elementem procesu czyszczenia jest identyfikacja tkaniny i rozpoznanie włókna. Dlaczego? Np. włókna półsyntetyczne wyprodukowane na bazie celulozy ulegają trwałej deformacji pod wpływem działania wody. Niektóre włókna – np. konopie, juta, wełna, włosie, szczecina, są wrażliwe na silne środki zasadowe, a ich zastosowanie – grozi destabilizacją kolorów lub uszkodzeniem materiału. Włókna kokosowe i sizal są wrażliwe na działanie wody – po wyschnięciu mogą pozostać plamy. Poliakrylan (PAC), poliamid (PA) są wrażliwe na działanie silnych kwasów. Delikatniejsze włókna wymagają ostrożnego traktowania podczas czyszczenia.

Pranie wykładziny

(zdj. Clinex)

Odkurzanie

Regularne usuwanie nierozpuszczalnych zabrudzeń (np. kwarcu) podnosi estetykę powierzchni oraz w istotny sposób przedłuża okres eksploatacji wykładziny dywanowej. Chyba wszyscy zdają sobie sprawę, jak wiele problemów mogą przysporzyć stałe zanieczyszczenia na dywanie, czy wykładzinie. Można pominąć fakt, że zauważone wyglądają nieestetycznie, szczególnie w oczach osób trzecich. Znacznie gorszy wpływ mają na samą tkaninę. Otóż zanieczyszczenia stałe same w sobie może nie wyrządzają wielkich szkód materiałowi, do czasu, aż dojdzie do użytkowania dywanu. Zanieczyszczenia wówczas są dosłownie wciskane, wgniatane i rozcierane, przez co wtapiaja się w strukturę materiału, doprowadzając do jego degradacji. Jedyną możliwością na uratowanie dywanu, czy wykładziny jest regularne odkurzanie i czyszczenie.  

Odplamianie

Odplamianie – czyli usuwanie zabrudzeń rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych w wodzie. Przez rozpoczęciem procesu – zawsze wykonujemy test na niewielkiej powierzchni, w mało widocznym miejscu, w celu wyeliminowania ryzyka uszkodzenia większej powierzchni. Do usuwania plam nierozpuszczalnych w wodzie stosujemy preparaty na bazie rozpuszczalników organicznych. Każda powstała plama powinna być usunięta tak szybko, jak jest to możliwe. Rozpoczynamy od osuszenia plamy ręcznikiem papierowym lub suchą czystą ścierką, następnie nanosimy preparat na plamę. Rozpuszczone zabrudzenie zbieramy za pomocą absorbującej ściereczki lub ręcznika papierowego. W przypadku, kiedy zaplamieniu dywanu ulegnie spora część jego powierzchni, pomocne może stać się użycie odkurzacza z funkcją prania. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku zaplamienia dywanu substancjami rozpuszczalnymi w wodzie. Substancje nierozpuszczalne w niej wymagają już indywidualnego podejścia do ich usunięcia.

Czyszczenie

Czyszczenie możemy podzielić na dwa rodzaje: czyszczenie pielęgnacyjne (bardzo często mocno zaniedbywane) oraz czyszczenie gruntowne. Musimy zawsze pamiętać o wykonaniu testu na niewielkim fragmencie materiału, w mało widocznym miejscu.

Czyszczenie pielęgnacyjne ma na celu usunięcie brudu, zanim będzie on widoczny gołym okiem. Dzięki temu wydłużamy okres eksploatacji o wykładziny o 20-40%.

Czyszczenie gruntowne – w czasie którego dochodzi do większego przemoczenia wykładziny oraz usunięcie maksymalnych ilości zabrudzeń. Wyróżniamy tu dwie metody: szamponowanie i ekstrakcja.

Szamponowanie

Metoda ta polega na dwóch głównych etapach: rozpuszczenie i usunięcie brudu. Rozpuszczenie brudu odbywa się przez naniesienie preparatu myjącego przeznaczonego do szamponowania  i następnie ręczne lub przy pomocy maszyny jednotarczowej wyposażonej w miękko szczotkę rozprowadzanie preparatu na czyszczonej powierzchni. Następuje spienienie produktu, brud zostaje rozpuszczony. Po skutecznym rozpuszczeniu brudu, odsysamy nadmiar wilgoci odkurzaczem pracującym na mokro. Pozostawiamy wykładzinę do całkowitego wyschnięcia, następnie usuwamy skrystalizowaną pozostałość na sucho (pominięcie tego etapu może spowodować budowanie na wykładzinie osadu z brud i chemii).

Bardzo ważnym elementem procesu czyszczenia jest dobór odpowiedniej chemii czyszczącej – tylko w ten sposób uzyskamy zadawalający efekt. Produkty użyte powinny mieć zastosowanie profesjonalne, dzięki czemu zapewni nam nie tylko zadawalający efekt, ale również bezpieczeństwo czyszczonych powierzchni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest użycie produktów marki CLINEX. Możemy tu polecić produkt CLINEX TEXTILE SHP, który zapewni doskonały efekt czyszczący, a starannie opracowana formuła, zawierająca innowacyjne polimery, przedłuży czas eksploatacji powierzchni.

Ekstrakcja – czyszczenie natryskowe

Czyli czyszczenie natryskowe. Proces rozpoczynamy od natrysku preparatu (tzw. prespray) jednorazowo nie więcej niż 40m wykładziny. Preparat rozpuszcza zabrudzenia, aby wzmocnić efekt możemy zastosować urządzenie z przeciwbieżnymi szczotkami walcowymi. Za pomocą dyszy ręcznej zbieramy roztwór z powierzchni. Czynność tą możemy powtórzyć aż uzyskamy zadawalający efekt. Jak już zostało wspomniane – dobór profesjonalnej chemii sprzątającej ma kluczowe znaczenie w uzyskaniu zadawalającego efektu. Proponujemy tu produkt CLINEX TEXTIL EXT jest to profesjonalny preparat, w skład którego wchodzą surowce najwyższej jakości. Produkt jest bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Dzięki zawartości substancji zwilżających doskonale radzi sobie nawet z usunięciem złogów chemii i brudu pozostających na wykładzinie po poprzednich zabiegach czyszczących.

Utrzymanie czystości wykładzin oraz tapicerek to przede wszystkim systematyczność w wykonywaniu kilku podstawowych czynności. Pominięcie któregoś z nich może nieść  za sobą poważne konsekwencje.

Pranie wykładziny

(zdj. Clinex)

Wpływ pielęgnacji na stan dywanów i wykładzin

Zależnie od tego, z czym mamy do czynienia, czy to dywan wykonany z materiałów sztucznych, czy naturalnych lub innego typu wykładzina, pielęgnacja jest wskazana i często konieczna. Pielęgnując dywan, możemy znacznie wydłużyć jego żywotność. W tym celu nie wystarczy jedynie regularnie go odkurzać, zbierać zanieczyszczeń, czy prać.

Dywany wykonane z materiałów naturalnych wymagają pieczołowitej pielęgnacji. Do tego celu świetnie nadają się dobrane do rodzaju materiału profesjonalne produkty marki Clinex. Produkty te wnikają w głąb dywanu, czyszczą go i konserwując. Sprawiają, że materiał zachowuje swoje właściwości. Nie twardnieje, włókna nie nabywają tendencji do wypadania, czy zmiany zabarwienia. Zawarte w produktach pielęgnacyjnych składniki ułatwiają odkurzanie i zapewniają dywanowi naturalną miękkość.

Nie mniej wymagające są dywany stworzone w oparciu o materiały sztuczne. Te również wymagają regularnej pielęgnacji. Warto dodać, że materiały sztuczne wydają się trwalsze od naturalnych, ale to nie do końca prawda. Naturalne włókna mają naturalną odporność i dłużej opierają się „złemu traktowaniu”. Jednakże często prowadzi to do nieodwracalnych zmian, uszkodzeń materiału i jego ostatecznego zniszczenia. Niepielęgnowane materiały sztuczne bardzo szybko tracą swój atrakcyjny wygląd. Czasami można go znacznie poprawić.
Jak widać, pielęgnacja jest równie ważna zarówno w przypadku materiałów naturalnych, co i sztucznych.