Sprzątanie przestrzeni komercyjnych vs. domowych – główne różnice.

Sprzątanie przestrzeni komercyjnych vs. domowych – główne różnice.

Sprzątanie przestrzeni komercyjnych różni się znacząco od sprzątania powierzchni domów i mieszkań. Główna różnica to przede wszystkim powierzchnia jaką należy posprzątać, ale również różnią się kwestie doboru odpowiednich środków czystości, sprzętu do sprzątania, ustalenia właściwych procesów podczas usługi sprzątania czy zatrudnienia personelu sprzątającego.

Wielkość powierzchni i jej rodzaj ma znaczenie

Podczas sprzątania przestrzeni domowych mamy do czynienia z powierzchnią, która nie jest zbyt duża w porównaniu do przestrzeni komercyjnych jak np. magazyny, szpitale, czy galerie handlowe. Wielkość obiektu jaki należy utrzymać w czystości ma ogromne znaczenie. To właśnie powierzchnia determinuje jakie środki czystości i jaki sprzęt wybierzemy oraz jak zorganizujemy sam proces wykonywanej usługi. Całkowicie inaczej będzie wyglądało sprzątanie przestrzeni domowej o wielkości 120 m2, a inaczej hali magazynowej 10 000 m2.

Zapoznaj się z gotowymi planami zastosowań w wybranych obiektach

Kompedia wiedzy na temat czyszczenia różnych obszarów – Clinex EDU

 

Organizacja pracy podczas wykonywania usługi sprzątania

Ustalenie zakresu prac i następnie organizacja i przygotowanie odpowiednich procesów i procedur podczas sprzątania jest niezwykle ważne. Dzięki dobrej organizacji pracy każdy z pracowników serwisu sprzątającego doskonale wie co ma robić, jakich produktów i sprzętu użyć. Oraz ma świadomość co może negatywnie wpływać na ich prace. Sprzątanie powierzchni domowych w zależności od typu usługi wykonywane jest przez jedną osobę lub zespół dwuosobowy. Z kolei sprzątanie powierzchni komercyjnych jest już złożonym procesem, który wymaga innej organizacji i prawdopodobnie zatrudnienia większej ilości pracowników.

Sprzątanie powierzchni domowych ogranicza się do czyszczenia kilku typów powierzchni w których mamy również trudne zabrudzenia, ale dość typowe. Zabrudzenia powstałe na bazie tłuszczy w kuchni czy kamień i pozostałości mydła w łazience czy po prostu dobrze znany każdej firmie sprzątającej kurz. Komercyjne utrzymanie czystości odbywa się w innych warunkach. Gdzie ilość typów powierzchni jest mocno zróżnicowana i wymaga innych technik sprzątania, innego sprzętu i dodatkowych specjalistycznych środków czystości, które szybko i skutecznie usuną najtrudniejsze zabrudzenia.

 

Profesjonalne środki czystości

Do usunięcia zabrudzeń w mieszkaniach i domach spokojnie wystarczą środki czystości jakie są dostępne w większości sklepów i marketów. Są to głównie produkty, które są gotowe do użycia i nie wymagają rozcieńczania w wodzie jak jest w przypadków profesjonalnej chemii do sprzątania, której używa się podczas sprzątania obiektów komercyjnych.

Produkty jakie używane są do sprzątania przestrzeni komercyjnych są wysoko skoncentrowane. Oznacza to, że na przykład z produktu CLINEX Floral Breeze, o pojemności 1 litra który dedykowany jest do codziennego mycia podłóg otrzymacie 400 litrów gotowego roztworu do użycia. Kolejnym przykładem może być produkt do mycia sanitariatów.  CLINEX W3 Sanit do usuwania resztek mydła i osadów, a co więcej zostawia na czyszczonej powierzchni warstwę ochronną.

Warto spojrzeć na kwestię używania profesjonalnych środków czystości pod kątem wydajności i oszczędności pod kątem finansowym. Wyobraźmy sobie sytuację, że posiadamy do umycia 1000 m2 powierzchni. Możemy wtedy użyć CLINEX BLINK, który również jest wysoko skoncentrowanym produktem. Do wyczyszczenia 1000 m2 potrzebne będzie jedynie 250 litrów roztworu roboczego, czyli 1,25 litra koncentratu. Koszt umycia 1000 m2 powyższym produktem będzie kosztowało jedynie 31,25 zł.

 

 

Sprzęt do sprzątania

Do sprzątania domów nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu. Urządzenia i maszyny czyszczące jak szorowarki jednotarczowe czy duże automaty szorująco-zbierające nie będą skutecznie wykorzystane w domowych warunkach. Przy sprzątaniu powierzchni komercyjnych maszyny czyszczące są niezbędne do wykonania usługi szybko, skutecznie i przede wszystkim solidnie.

Być może już widzieliście autonomiczne roboty sprzątające. Pracują one autonomicznie czyli bez operatora na największych galeriach handlowych w Polsce i na całym świecie. Warte podkreślenia jest to, że roboty robią to bardzo dobrze, aczkolwiek cena za autonomiczną maszynę czyszczącą jest dość wysoka.

 

Częstotliwość wykonywania usługi sprzątania

Utrzymanie czystości w obiektach komercyjnych wykonywane jest ze zwiększoną częstotliwością. W wielu firmach zdecydowano, że usługa sprzątania musi być wykonywana przez 8 lub 16 godzin w ciągu dnia przez 7 dni w tygodniu. To może wynikać ze specyfiki danego przedsiębiorstwa i jej charakteru działalności. Przy sprzątaniu domowym nie ma takiej potrzeby, aby ktoś utrzymywał czystość przez 8 godzin.

 

Sprawdź również:

Jak prawidłowo przygotować się do sprzątania w nowym obiekcie?

Jak dbać o stałą współpracę z klientem w branży sprzątającej?

Marketing w firmie sprzatającej