Piekarnik, grill, ruszt…jak się pozbyć wyjątkowo trudnych zabrudzeń?

Zdjęcie grilla gastro

(zdj. flickr)

Najlepiej czyścić go po każdym użyciu, co pozwala uniknąć trudnych w usunięciu zabrudzeń. Co więcej, zaschnięty tłuszcz w piekarniku sprawia, że kolejne potrawy przejmują aromaty z wcześniej pieczonych potraw. Zapieczony tłuszcz i zadymienia na grillu czy w piekarniku w przypadku ich częstego użytkowania już po kilku dniach może okazać się trudny w usunięciu. Jak się go pozbyć i przywrócić należyty stan użyteczności sprzętom kuchennym?

Czyścić, odtłuszczać, niwelować nieprzyjemny zapach

Tłuszcz potrafi wyrządzić wiele szkód, nie tylko utrudnić utrzymanie rusztu i piekarnika w czystości, ale również zmienić smak przyrządzanych potraw, żaden z gości restauracji nie zachwyci się szarlotką o aromacie wcześniej pieczonej karkówki. Brak regularnego czyszczenia sprzętów i usuwania tłustych zabrudzeń powoduje, że trudno jest zapobiec takim efektom. Tłuszcz z każdym kolejnym pieczeniem czy grillowaniem przypala się coraz mocniej, co sprawia, że jego zapach jest intensywniejszy, natomiast do jego usunięcia potrzebny jest nie tylko specjalistyczny preparat, ale również znacznie więcej czasu, niż jeżeli dbamy o sprzęt regularnie.

Większość preparatów, jakie są dostępne na rynku, jedynie usuwa zabrudzenia, pozostawiając intensywny zapach przypalonego tłuszczu. Płyn do mycia grilli i piekarników Clinex Grill jednocześnie usuwa zapieczony tłuszcz i zadymienia oraz niweluje aromaty. Jest to produkt przeznaczony do profesjonalnego czyszczenia grilli i piekarników, rożen, rusztów, płyn grzewczych, kuchenek gazowych, patelni oraz komór wędzarniczych w branży gastronomicznej. Można go stosować do każdej powierzchni zmywalnej.

Do najbardziej opornych zabrudzeń

Preparat Clinex Grill rozpuszcza i usuwa zapieczone resztki potraw, doskonale radzi sobie z najbardziej opornymi zabrudzeniami. Potwierdzeniem jego skuteczności jest jego stosowanie do szyb kominkowych w celu usunięcia przypaleń i grubej warstwy sadzy.

Nie zaleca się jego stosowania do powierzchni wrażliwych na działanie alkaliów. Jest przystosowany do stosowania w technologii „aktywnej piany” do szczególnie uciążliwych zabrudzeń. Aktywną pianą nazywamy dużą ilość pęcherzyków powietrza, które są dodatkowo otoczone środkiem czyszczącym, w tym przypadku Clinex Grill. Do tej metody wykorzystuje się sprzęty pozwalające na bezdotykowe czyszczenie powierzchni.

Zabrudzenia rusztu, grilla i piekarnika są jednymi z najtrudniejszych i najbardziej uciążliwych, szczególnie w dużych zakładach gastronomicznych, gdzie są użytkowane znacznie intensywniej niż w warunkach domowych. Wymaga to dużej staranności w czyszczeniu, regularnego usuwania zabrudzeń, a także stosowania specjalistycznych środków o skoncentrowanej formule.