Co musisz wiedzieć o zarazkach/mikrobach panoszących się w Twoim biurze?

Zarazki w biurze

(zdj. pxhere)

Okres jesienny i zimowy to czas wzmożonych zachorowań i masowych zwolnień lekarskich w pracy. Z badań wynika, że do większości zakażeń dochodzi poprzez dotyk. Zarazki czyhają na różnych powierzchniach w Twoim biurze, czekając na darmowy transport i żywiciela. Dlatego też niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny oraz umiejętne identyfikowanie miejsc, w których gromadzą się chorobotwórcze mikroby.

Co musisz wiedzieć o zarazkach/mikrobach w Twoim biurze
Z artykułu dowiesz się:

  • ile zarazków gromadzi Twoje biurko i jak sobie z nimi radzić,
  • czego nie należy robić przy biurku,
  • jakich środków czystości warto używać w biurze
Co musisz wiedzieć o zarazkach

(graf. Clinex)

Czy wiesz ile zarazków mieszka na Twoim biurku?

Przy swoim stanowisku pracy spędzamy większość czasu. Każdego dnia sięgamy po przedmioty codziennego użytku, nie myśląc o tym ile i jakie zarazki mogą się na nich znajdować. Codziennie korzystamy z klawiatury, myszki, długopisów czy kalkulatora. A czy równie często czyścimy i dezynfekujemy te urządzenia? Okazuje się, że 11% pracowników nigdy nie czyści klawiatury! A może ona gromadzić nawet 4 000 różnych bakterii. Jak się okazuje, jeszcze większy odsetek nigdy nie czyści myszki! Ta zaś jest siedliskiem blisko 2 000 różnych mikrobów. Z kolei telefon zgromadzi na swojej powierzchni nawet do 25 tysięcy bakterii i wirusów. W badaniach nieco lepiej wypadają kopiarki czy drukarki, bo one gromadzą zaledwie kilkaset różnych patogenów. Dla porównania deska sedesowa czy spłuczka to zaledwie kilkadziesiąt patogenów. Zatem konkluzja jest prosta – czyściej jest w toalecie, niż na Twoim biurku!

Jak temu zaradzić? Zarazki w biurze

Odpowiedź jest prosta – częściej myć ręce i dbać o higieniczną czystość w miejscu pracy. Wydaje się to proste, ale jak widać nie do końca łatwe do wprowadzenia. Niemniej jednak małymi krokami możesz zapanować nad mikrobami panoszącymi się w Twoim biurze. W pierwszej kolejności musisz zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty myjąco-dezynfekujące. Kolejnym krokiem jest uświadomienie pracowników o niewidocznym niebezpieczeństwie. Następnie wprowadzenie kilku prostych zasad zachowania czystości i higieny w miejscu pracy, do których wszyscy powinni się dostosować. Jedynie świadomość ludzi oraz profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące mogą przerwać łańcuch zakażeń.

Na co zwrócić uwagę?

Aby uporać się z niewidzialnym wrogiem, musisz go poznać. Oczywiście nie chodzi tu o studiowanie biologii molekularnej, ale raczej o świadomą ochronę zdrowia poprzez podstawowe zasady higieny. Absolutnie niedopuszczalne w pracy biurowej jest jedzenie posiłków przy biurku. Do zakażenia najczęściej dochodzi w trakcie spożywania posiłków. A jak już wiesz, Twoje biurko to siedlisko różnorodnych mikrobów. Zresztą wielu pracowników jednocześnie je i pracuje na komputerze. A to już idealna droga transportu zarazków z klawiatury czy myszki wprost do organizmu człowieka. Zatem do spożywania posiłków powinno być oddzielne miejsce, którego higienę również należy zachować na wysokim poziomie.

Profesjonalne preparaty myjąco-dezynfekujące

Pierwszym i podstawowym środkiem higienicznym, którego nie może zabraknąć w żadnym biurze, jest żel antybakteryjny. Warto wyposażyć nim każde stanowisko. Pozwoli to na szybką dezynfekcję rąk bez konieczności oddalania się od biurka. Doskonałym rozwiązaniem jest Clinex DezoSept o przyjemnym, kokosowym zapachu. Preparat wzbogacony został o substancje pielęgnujące, dzięki czemu nie wysusza skóry i nie pozostawia uczucia lepkości. Dostępny w ergonomicznym opakowaniu z dozownikiem dla komfortowego użytkowania. Dla bardziej ekonomicznych polecamy 5 litrowy Clinex DezoSept Plus.

Blat, przy którym spożywane czy przygotowywane są posiłki, należy regularnie dezynfekować. W tej roli sprawdza się Clinex Nano Protect Silber Table. To uniwersalny preparat czyszczący i dezynfekujący do blatów i urządzeń kuchennych. Wzbogacony o aktywne nanocząsteczki skutecznie niszczy różnego rodzaju bakterie, grzyby czy zarodniki. Do kompleksowej dezynfekcji powierzchni warto sięgać po Clinex DEZOFast. To silny, bezaldehydowy środek wirusobójczy i bakteriobójczy o szerokim spektrum działania. Można go stosować na różne powierzchnie (biurka, klamki, myszki komputerowe itp.).

Nie zapomnij o klimatyzacji w biurze!

Regularne wietrzenie pomieszczeń to podstawa. W niektórych biurach jednak nie mamy możliwości naturalnego wietrzenia. Dlatego też większość biurowców wyposażona jest w klimatyzację, która podnosi komfort pracy zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Niestety jest także doskonałym siedliskiem dla zarazków. Wilgotne środowisko jest wręcz wymarzonym domem dla grzybów, bakterii czy wirusów. Dlatego też nie możesz zapominać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji klimatyzacji w Twoim biurze! Clinex Nano Protect Silver Nice to preparat, który pomoże Ci zadbać o higieniczną czystość klimatyzacji. Jego aktywne nanocząsteczki srebra skutecznie likwidują grzyby, bakterie oraz ich zarodniki. Eliminuje nieprzyjemne zapachy oraz gwarantuje higieniczną czystość.

Zarazki panoszące się w Twoim biurze stanowią realne zagrożenie dla zdrowia pracowników. W konsekwencji generują straty w postaci masowych zwolnień lekarskich. Z punktu widzenia finansów czy produktywności firmy, są to nierzadko wysokie koszty. Warto więc się przed nimi odpowiednio bronić, a można to zrobić jedynie poprzez zachowanie higienicznej czystości.