Jak umyć lodówkę gastronomiczną? Poradnik 

Lodówki w restauracji

Działalność związana z gastronomią oznacza potrzebę dużej lodówki gastronomicznej lub chłodni do przechowywania żywności. Higiena takich urządzeń jest bardzo ważna. Jak przeprowadzić mycie lodówki? Na co zwrócić uwagę, by czyszczenie lodówki było szybkie i skuteczne? Jak zdezynfekować lodówkę? Podpowiadamy 

Przygotowanie do czyszczenia lodówek gastronomicznych

Wnętrze lodówki w restauracji

Mycie i dezynfekcja lodówki gastronomicznej jest podobne do czyszczenia i konserwacji chłodni. Sama czynność nie musi być trudna. Warto jednak przeprowadzić ją w odpowiedni sposób. Zanim zacznie się mycie lodówki, należy przede wszystkim odłączyć urządzenie od energii elektrycznej. Dopiero wtedy możemy rozpocząć mycie i czyszczenie powierzchni. Jednakże jeszcze przed wzięciem do ręki ścierek i detergentu należy koniecznie uporządkować przestrzeń wewnątrz.

Mycie lodówki — porządkowanie wnętrza urządzenia

Kobieta wyciągająca półki z lodówki

Pierwszy etap mycia lodówki to porządki wewnątrz urządzenia. Jak zabrać się za porządkowanie wnętrza lodówki? W tym celu trzeba wyciągnąć wszystkie produkty z lodówki i odłożyć je tak, by nie przeszkadzały w swobodnym przemieszczaniu się po pomieszczeniu. Przestrzegamy przed przesuwaniem na bok produktów w lodówce. Pozostawione produkty będą ograniczały widoczność podczas czyszczenia. To może mieć negatywny wpływ na proces utrzymania czystości i higieny – np. możemy nie zauważyć zabrudzeń lub pleśni w zakamarkach, a to w końcu kluczowe podczas mycia lodówki.

Następnie jest czas na wyjęcie wszystkich półek, przegród oraz pojemników. Wyposażenie trzeba czyścić oddzielnie. Dlaczego tak? Będzie to przebiegało szybciej i sprawniej niż gdyby miałoby się to znajdować we wnętrzu urządzenia.

Czym myć lodówkę? Potrzebny profesjonalny preparat

Clinex Fast Gast - zdjęcie produktu

Najbardziej typowymi zabrudzeniami w obszarach gastronomicznych jest tłuszcz, który bez specjalistycznych środków czystości będzie bardzo trudny do usunięcia. Czym myć lodówkę? Odpowiedzią jest Clinex Fast Gast. To produkt typowo przeznaczony do profesjonalnego utrzymania czystości. Szybko i skutecznie rozbija zaschnięty tłuszcz.

Przed przystąpieniem do czyszczenia lodówki trzeba jeszcze założyć rękawice ochronne. Dopiero wtedy można rozpocząć proces czyszczenia.

Mycie lodówki

Można więc przejść do następnego etapu, a więc czyszczenia. Jak umyć lodówkę w środku? Wewnętrzną powierzchnię lodówki trzeba spryskać preparatem Clinex Fast Gast, a następnie odczekać kilka sekund. Dlaczego? Wszystko po to, by profesjonalna chemia czyszcząca mogła zareagować z zabrudzeniami.

Następnie ścierką z mikrofibry można zacząć zbieranie i wycieranie wnętrza lodówki, aż do usunięcia zabrudzeń. Jeśli po pierwszym czyszczeniu widać pozostałości zabrudzeń — trzeba powtórzyć dany proces.

Mycie półek i pojemników lodówki

Kolejnym etapem jest czyszczenie półek i pojemników, które zostały wyjęte z lodówki. Jak to zrobić? W tym celu trzeba nanieść preparat czyszczący na czyszczone powierzchnie i wytrzeć do sucha za pomocą ścierki z mikrofibry. Co dalej? Na sam koniec sprzątania czyszczone powierzchnie zarówno wewnątrz, jak i elementy wyposażenia obmywamy czystą wodą.

Dezynfekcja lodówki

Clinex DEZOTable - zdjęcie produktu

Jeżeli już mycie lodówki jest skończone, aby usunąć wszelkie bakterie i zarazki, trzeba wykonać dezynfekcję. Jak zdezynfekować lodówkę? Do tej czynności potrzebny będzie Clinex DEZOTable, który nie tylko dezynfekuje, ale też myje daną powierzchnię. Produkt może być bezpiecznie stosowany na wszystkich powierzchniach odpornych na działanie alkoholu, w tym w obszarach mających bezpośredni kontakt z żywnością. W tym wypadku również należy po zakończeniu dezynfekcji obficie opłukać wodą dezynfekowaną powierzchnię wodą i wytrzeć do sucha.

Dlaczego należy wykonywać czyszczenie lodówek w gastronomii?

Srebrna lodówka w restauracji

Przy dość dużym ruchu podczas wyjmowania i uzupełniania zapasów łatwo przeoczyć rozlane ciecze i plamy. W lodówce również znajdują się pozostałości po jedzeniu. Mogą one ulec zepsuciu, co może prowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów i bakterii wewnątrz urządzenia. Czystość lodówki to podstawa i obowiązek, który często jest kontrolowany przez inspekcję sanitarną. Dlatego niezwykle ważne jest, aby z zaangażowaniem przeprowadzać mycie lodówek cyklicznie.

Mycie i dezynfekcja lodówki gastronomicznej to bardzo ważne czynności. Mamy nadzieję, że naszym poradnikiem wyjaśniliśmy, jak wymyć lodówkę i jakiego preparatu do czyszczenia użyć.

Podobne artykuły: