Profesjonalne sposoby na czystość w łazience w hotelu, restauracji, biurze i domu

Czystość w łazience

(zdj. Shutterstock)

Łazienka jest miejscem, które wymaga szczególnego podejścia do tematu sprzątania. Oczekujemy czystości, higienicznych warunków i przyjemnego zapachu. Stan w jakim znajduje się łazienka wpływa na wizerunek całego obiektu, w którym się ona znajduje. Pamiętajmy też o tym, że do łazienki wchodzimy w różnych celach, nie tylko fizjologicznych. To pomieszczenie, w którym wiele kobiet załatwia swoje kosmetyczne sprawy. Dlatego łazienka pod tym względem musi być czysta i higieniczna. Jako że korzysta z niej często wiele osób, musi być pomieszczeniem wręcz sterylnym. Jest to szczególnie ważne nie tylko dla osób dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci.

Rodzaje zabrudzeń łazienkowych

Podczas sprzątania łazienki możemy się spotkać z takimi zabrudzeniami, jak: kamień wodny, osad wapienny, rdza, osad z mydła, pleśń, pozostałości kosmetyków. Kamień wodny to osad węglanu wapnia i magnezu, tworzący się w efekcie termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, znajdujących się w wodzie, szczególnie twardej. Woda zawiera różne związki mineralne i przepływając przez instalację oddaje je. Związki mineralne osadzają się na powierzchni i powstaje kamień. Tworzy się on w miejscach, gdzie przepływa bieżąca woda (wylewki kranów i prysznica) oraz w miejscach wilgotnych, które okresowo wysychają  (np. wokół kranu, na poziomych powierzchniach umywalki, w muszli klozetowej, w kabinie prysznicowej).

Do usuwania kamienia wodnego, rdzy czy osadu wapiennego stosuje się środki o bardzo niskim pH. Używając takich preparatów trzeba być jednak bardzo ostrożnym, gdyż w łazience możemy się spotkać z materiałami kwasoodpornymi np. płytki z porcelany, ceramiki, granitu, ale również z takimi, które są bardzo delikatne i produkty kwasowe uszkodzą ich powierzchnię, np. marmur, lastryko, PCV, beton, klinkier, emalia, fugi, armatura w  łazience malowana proszkowo, powierzchnia akrylowej wanny i brodzika oraz pozostała galanteria w  łazience.

Profesjonalny sposób na kamień wodny, osad wapienny i rdzę w łazience.

Marka Clinex Nanochem posiada w swojej ofercie produkty do usuwania kamienia wodnego, rdzy czy osadu wapiennego. Są to:  Clinex W3 Forte, Clinex W3 Multi i Clinex W3 Active Shield.

 

Clinex W3 Multi - Dbanie o czystość w łazience

Clinex W3 Forte jest to preparat gotowy do użycia, zalecany do gruntownego mycia powierzchni odpornych na działanie kwasów. Usuwa silne zabrudzenia i likwiduje zapachy urynowe. Clinex W3 Multi to koncentrat w postaci żelu, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w myciu muszli klozetowych, pisuarów, bidetów, porcelanowych umywalek, brodzików i wanien, co dodatkowo ułatwia specjalnie wyprofilowana końcówka. Posiada przyjemny zapach. Można go również stosować po rozcieńczeniu do mycia posadzek w pomieszczeniach sanitarnych oraz do mycia fug. Na szczególną uwagę zasługuje W3 Active Shield, który jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni, zawiera w składzie polimery oraz ma właściwości hydrofilowe w odróżnieniu od większości produktów zabezpieczających, które posiadają właściwości hydrofobowe.

W3 Active

(zdj. Clinex)

Produkty o właściwościach hydrofobowych powodują, że powierzchnia nimi pokryta odpycha wodę ponieważ kąt zwilżania wody jest wysoki. Jest to kąt utworzony przez powierzchnię i płaszczyznę styczną do powierzchni cieczy. Im większy kąt zwilżenia tym mocniej dana powierzchnia odpycha wodę. W efekcie na powierzchni tworzą się krople wody, które wysychając pozostawiają ślady. W przypadku efektu hydrofilowego kąt zwilżania jest mały dzięki czemu woda rozpływa się po powierzchni.

Działanie powłok hydrofilowych polega na równomiernym rozkładzie cząsteczek wody. Krople łączą się ze sobą i tworzą warstwę, która szybko spływa i odparowuje nie pozostawiając smug. W3 Active Shield powoduje również, że czyszczona powierzchnia jest błyszczące, efekt ponownego osadzania się brudu jest opóźniony a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy gdyż zawarte w nim polimery wypełniają mikrorysy.

Czym usunąć pozostałości z kosmetyków, osady mydła, resztki z perfum na bazie oleju?

Kolejny rodzaj zabrudzeń w łazience to zabrudzenia tłuste, np. pozostałości kosmetyków, osad  z mydła, odżywki w sprayu, perfumy na bazie olejków. Najczęściej osadzone są na glazurze łazienkowej. Do takich zabrudzeń stosujemy środki zasadowe (o wysokim pH) i w tym przypadku marka Clinex Nanochem poleca produkt Clinex Glazur przeznaczony do płytek glazurowanych. Płyn ten posiada właściwości odtłuszczające, pielęgnujące i antystatyczne, dzięki czemu osadzanie kurzu jest opóźnione. Pogłębia również naturalny kolor czyszczonej powierzchni.

Profesjonalne kwaśne preparaty dezynfekujące – skuteczny sposób na pleśń i bakterie.

Pomimo dokładania wszelkich starań, aby utrzymać łazienkę w czystości, pozostaje jeszcze sprawa nieproszonych gości. Choć jeszcze nie jest do końca jasne, o kogo chodzi, to należy zdawać sobie sprawę, że owi goście mogą być naprawdę niebezpieczni. Chodzi oczywiście o drobnoustroje, które bardzo często są sprawcami nieoczekiwanych infekcji, a nawet zakażeń. Każda osoba, a głównie dbająca o czystość w pomieszczeniach sanitarnych doskonale o tym wie. Wiele osób wie, że drobnoustroje mogą się z łatwością przenosić z człowieka na człowieka i nie mają z tym większych problemów. Niechciani goście mogą zawitać do każdych pomieszczeń, ale w szczególności lubują się w łazienkach. Dlaczego?

Łazienka to pomieszczenie wilgotne i ciepłe – co sprzyja rozwojowi pleśni i bakterii. Niezbędne jest więc stosowanie produktów dezynfekujących. Popularne są środki dezynfekujące na bazie chloru – jednak ich stosowanie może spowodować wiele szkód. Dezynfekcja środkiem na bazie chloru negatywnie wpływa na płytki ceramiczne i gresowe, tworzywa stosowane jako wykończenie fasady lub drzwi oraz na stal nierdzewną coraz częściej stosowaną w łazienkach. Produkty na bazie chloru można zastąpić kwaśnymi preparatami dezynfekująco-czyszczącymi, gdyż obniżenie pH środowiska wodnego poniżej 3 wpływa zabójczo na większość drobnoustrojów.

W linii produktów Clinex – takie właściwości posiada Clinex W3 Bacti stworzony na bazie kwasu glikolowego o cechach biobójczych. Posiada on właściwości czyszczące oraz dezynfekujące w zakresie bakteriobójczym i grzybobójczym. Ma konsystencję żelu, co powoduje, że dłużej ma kontakt z powierzchnią i jest skuteczniejszy w działaniu. Opakowanie, dzięki specjalnie wygiętej końcówce, jest przystosowane do mycia muszli klozetowych i pisuarów. Może być stosowany również do powierzchni mających kontakt z żywnością. Bakterie, wirusy, czy grzyby zostają zneutralizowane, zanim zdążą się przenieść na inne powierzchnie. Jest to bardzo ważne, a w nieprofesjonalnych środkach dezynfekujących stanowi to problem. Opakowania są niestety pojemnikami, których zawartość radzi sobie z drobnoustrojami, ale mimowolnie pozwalają im się przenosić.

Clinex W3 Bacti

(zdj. Clinex)

Profesjonalne odświeżacze powietrza do łazienki

Nie bez znaczenia jest zapach unoszący się w łazience, który może pogłębić wrażenie czystości pomieszczenia. Na rynku są dostępne odświeżacze powietrza, które nie tylko posiadają ładną nutę zapachową, ale również neutralizują nieprzyjemne zapachy np. Clinex Air. Jest to produkt przeznaczony do stosowania w małych pomieszczeniach. Występuje w dwóch nutach zapachowych. Dostępna jest również wersja Clinex Air Plus bez alergenów.

Clinex Air Plus

(zdj. Clinex)

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego jest bardzo ważny. Preparat czyszczący należy dobrać, jak najbardziej optymalnie do rodzaju czyszczonej powierzchni, aby jej nie uszkodzić, oraz do rodzaju zabrudzenia, aby je skutecznie usunąć. 

Preparaty Clinex do dbania o czystość w łazience

(zdj. Clinex)

Dobór odświeżacza powietrza

Dobór odświeżacza powietrza jest sprawą indywidualną dla każdej osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czystości. Zapach odświeżacza zawsze należy dobierać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.
Odświeżacz ma nie tylko odpowiednio pachnieć odpowiednio, ale również spełniać inne zadanie. Jego funkcją jest także neutralizacja przykrych zapachów oraz likwidacja lotnych drobnoustrojów. Warto jednak pamiętać, że każda osoba inaczej reaguje na zapachy i nie chodzi o aromat. Odświeżacz należy dobrać pod kątem jak najmniejszej zawartości sztucznych składników. Dlaczego? Otóż sztuczne składniki przy długotrwałym używaniu odświeżaczy są przyczyną pogarszania się samopoczucia i nierzadko bólu głowy.