Kamień wodny na ściankach kabiny prysznicowej

Jak usunąć kamień wodny

(zdj. Clinex)

Kabina prysznicowa to miejsce, w którym każdy z nas chce się odświeżyć lub wziąć gorący prysznic. Lubimy, kiedy jest czysta i możemy czuć się w niej komfortowo, a szklane ścianki lśnią czystością. Jednak nie zawsze mamy wystarczająco dużo cierpliwości, aby taki efekt osiągnąć. Kabina prysznicowa wymaga systematycznego i starannego mycia, w przeciwnym wypadku bardzo szybko jej ścianki pokryją się nieestetycznie wyglądającym i trudnym do usunięcia osadem kamienia wodnego.

Kamień wodny wrogiem ścian kabiny prysznicowej

Po każdej kąpieli na ściankach kabiny prysznicowej pozostają krople wody, które są szczególnie niebezpieczne, kiedy jest to twarda woda. Krople wysychają i tworzą kamień wodny, który szybko się nawarstwia i staje trudny do usunięcia. W efekcie kabina prysznicowa traci swoje walory wizualne, a to w negatywny sposób rzutuje na całą łazienkę. Za każdym razem, gdy ktoś w kabinie weźmie prysznic, na ściankach kabiny będzie tworzyła się coraz większa warstwa osadu. Jeśli będzie długo zalegać to jego usunięcie może okazać się niezwykle poważnym problemem. Niestety większość produktów przeznaczonych do czyszczenia ścianek kabiny prysznicowej nie jest w stanie usunąć nawarstwionego kamienia.

Czym jest kamień wodny?

Kamień wodny jest to osad węglanu wapnia i magnezu, powstający w efekcie termicznego rozkładu związków, znajdujących się w wodzie. Woda zawiera różne związki mineralne, które osadzają się na powierzchni. Wszystko to prowadzi do powstania kamienia. Do usuwania kamienia wodnego stosuje się środki o bardzo niskim pH, czyli zawierających kwasy. Pomiędzy kwasami, a kamieniem wodnym zachodzi reakcja chemiczna. W ten sposób nierozpuszczalne w wodzie węglany zostają rozpuszczone przez kwasy. Używając takich preparatów, trzeba być jednak ostrożnym, gdyż nie wszystkie powierzchnie są odporne na kwaśne środowisko. Może dojść do zmatowienia mytej powierzchni i dlatego zawsze należy sprawdzić działanie produktu myjącego na małej powierzchni w mało widocznym miejscu.

Jak przygotować się do usunięcia kamienia wodnego ze ścian kabiny?

Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian kabiny prysznicowej należy kupić preparat, który będzie charakteryzował się takim zastosowaniem i dokładnie przeczytać informacje tyczące się sposobu użycia, które producent zamieścił na etykiecie. W sporadycznych przypadkach do preparatów tego typu dodawane są pełne instrukcje obsługi. Jednak w zdecydowanej większości przypadków to marketingowy chwyt, który ma na celu sprawić, by produkt wyglądał na bardziej profesjonalny, niż jest w rzeczywistości. Z drugiej strony im dokładniej producent wyjaśni sposób użycia i działanie swojego produktu, tym większa szansa, że użytkownik zastosuje go poprawnie, a tym samym ma szansę uzyskać zadowalający efekt.

Czyszczenie kabiny prysznicowej preparatem Clinex

(zdj. Clinex)

Drugą wartą rozwinięcia kwestią jest to, że kabiny prysznicowe, a w tym ich ścianki składają się z różnych materiałów, czyli też z różnych rodzajów szkła. To sprawia, że nie każdy preparat dedykowany ściankom kabiny będzie gwarantował skuteczność. Wręcz przeciwnie! Może się okazać, że użycie go wyrządzi więcej złego niż dobrego. Wprawdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że preparat usunie kamień ze ścianek, ale efektem ubocznym będzie ich stopniowe matowienie, co może doprowadzić do tego, że pod względem kolorystycznym przestaną się one komponować z kolorami kafli oraz urządzeń znajdujących się w łazience.

Kamień na kabinie prysznicowej jak usunąć nawarstwiony osad?

Zaniedbana kabina prysznicowa to bardzo nieestetyczny wygląd. Niestety w wielu regionach Polski występuje wyjątkowo twarda woda, co doprowadza do powstawania tego typu problemów. Jeśli już przyjdzie nam zmagać się z nawarstwionym osadem, warto zaopatrzyć się w silny preparat. Czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu będzie wymagało cierpliwości. Wybierając preparat, warto postawić na profesjonalny środek do usuwania kamienia z kabiny prysznicowej. Marka Clinex ma w  swojej ofercie kilka produktów wartych uwagi, dzięki którym usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Dobrej jakości środek pozwoli bez wysiłku usunąć nawet nawarstwiony osad. Wystarczy spryskać nim zabrudzone powierzchnie i pozwolić mu działać. Po czasie wskazanym przez producenta preparat należy spłukać. Środek sam upora się z kamieniem, który zostanie usunięty wraz z pozostałością produktu.

A jak usunąć kamień z prysznica?

Skoro wiesz już, jak usunąć kamień z szyby prysznica, to czas jeszcze zaopiekować się słuchawką oraz deszczownicą. Czyszczenie kabiny prysznicowej z osadu to jedno, nie można jednak zapominać również o baterii. Korzystanie z zabrudzonej słuchawki jest nie tylko niekomfortowe (obniżenie ciśnienia wody), ale także niebezpieczne. Osad to siedlisko bakterii, więc warto regularnie czyścić również baterię łazienkową, by nie dochodziło do powstawania osadu.

Jak wyczyścić prysznic z kamienia? Z preparatami Clinex to zadanie jest prostsze, niż myślisz! Wystarczy spryskać słuchawkę czy deszczownicę obficie preparatem, może to być środek do czyszczenia kabin prysznicowych z powłoką. Po odczekaniu wskazanego na butelce czasu wystarczy spłukać całość czystą wodą. Składniki aktywne preparatu wnikając głęboko w oczka słuchawki, udrożnią kanaliki i prysznic odzyska swoje dawne ciśnienie.

Postaw na profesjonalne środki czyszczące

Do pielęgnacji kabiny prysznicowej warto wykorzystywać środki przeznaczone specjalnie do tego celu. Używając odpowiednich środków czyszczących, przeznaczonych do pielęgnacji kabin prysznicowych zadbamy o to, aby nasza kabina zawsze była czysta i lśniąca. Zbyt silne preparaty mogą uszkodzić delikatne szkło, a zbyt słabe nie usuną kamienia i innych zanieczyszczeń. Dlatego tak bardzo ważne jest umiejętne dobranie preparatów. Niesie to ze sobą bardzo wiele korzyści.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że nie uszkodzą powierzchni szkła. Dzięki temu wykonane z niego ścianki przez dłuższy czas zachowają swój estetyczny wygląd, co bezpośrednio przełoży się na ogólny efekt zadbanej łazienki. Następnie na szkle nie będą się pojawiać mikro-zarysowania powstałe podczas czyszczenia. To niezwykle ważne, ponieważ w dużym stopniu zmniejszają one przejrzystość szkła. Ponadto zarysowania to nic innego jak wyżłobienia, które są idealnym miejscem zaczepnym dla osadzającego się kamienia i zwoju drobnoustrojów. Zatem im mniej tego typu „ognisk zapalnych” pojawi się na ścianach kabiny prysznicowej, tym łatwiejsze będą do gruntownego wyczyszczenia.

Środek do pielęgnacji codziennej i do mocniejszych zabrudzeń

Oczywiście zabrudzenie jest pojęciem względnym i trudno w tym przypadku dokonać profesjonalnego stopniowania. Zazwyczaj określa się ich poziom poprzez krótkie oględziny ogólnego stanu kabiny. Jednak te zabrudzenia, które uznamy za mocniejsze, można usunąć, używając koncentratu Clinex W3Multi, który poradzi sobie z nawarstwionymi zanieczyszczeniami. Zdecydowanie warto posiadać taki preparat w swojej łazience. Natomiast do codziennej pielęgnacji znakomity okaże się Clinex W3 Active Shield, który jest bardzo skuteczny i bezpieczny dla czyszczonej powierzchni. Zasługuje on na szczególną uwagę, gdyż zawiera w składzie polimery oraz ma właściwości hydrofilowe w odróżnieniu od większości produktów zabezpieczających, które mają właściwości hydrofobowe. To jego główna zaleta, która wyróżnia go spośród innych produktów tego typu.

Ściany kabiny prysznicowej, a działanie produktu

Produkty o właściwościach hydrofobowych powodują, że powierzchnia nimi pokryta odpycha wodę. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu kątowi zwilżania wody. Kąt zwilżania wody jest to kąt utworzony przez powierzchnię zwilżaną i płaszczyznę styczną do powierzchni cieczy. Im większy kąt zwilżenia, tym mocniej dana powierzchnia odpycha wodę, a ta w efekcie tworzy na powierzchni krople, które wysychając pozostawiają brzydkie ślady. W przypadku efektu hydrofilowego kąt zwilżania jest mały, dzięki czemu woda rozpływa się po powierzchni. Działanie powłok hydrofilowych polega na równomiernym rozkładzie cząsteczek wody. Cząsteczki wody rozpływając się, łączą ze sobą i tworzą warstwę, która szybko spływa i odparowuje, nie pozostawiając smug. Clinex W3 Active Shield powoduje również, że czyszczona powierzchnia jest błyszcząca. Rfekt ponownego osadzania się brudu jest opóźniony, a proces kolejnego mycia jest łatwiejszy, gdyż zawarte w nim polimery wypełniają mikrorysy.

Sprzątanie łazienki

(zdj. Clinex)

Clinex W3 Active Shield – czyści, nabłyszcza, chroni

Zatem skupiając się na myciu ścian kabiny prysznicowej można uznać, że Clinex W3 Active Shield jest preparatem wielofunkcyjnym, ponieważ:
– dokładnie czyści powierzchnie ścian i nie pozostawia smug, ani żadnych innych śladów.
– nadaje szkłu kabiny efekt nabłyszczenia. To oczywiście dobrze świadczy o gospodarzach domu czy właścicielach hotelu, gdyż wielu ludzi uważa, że zadbana łazienka jest gwarancją tego, że wszystkie pozostałe pomieszczenia jak np. kuchnia również charakteryzują się nieskazitelną czystością.
– pozwala zaoszczędzić czas, energię i pieniądze, ponieważ skutecznie spowalnia proces powstawania nowych zabrudzeń.
– preparat głęboko wnika w istniejące już mikrorysy, a dzięki temu kolejne mycie ścian kabiny jest znacznie szybsze i łatwiejsze. W efekcie uzyskanie optymalnego efektu wizualnego to tylko formalność.

Spłukiwanie preparatu

(zdj. Clinex)

Aby cieszyć się zawsze piękną i czystą kabiną prysznicową należy używać odpowiednich środków do mycia i pielęgnacji kabin. Produkty takie są bezpieczne dla czyszczonej powierzchni, a jednocześnie skutecznie usuwają kamień, osad mydlany i inne zanieczyszczenia.

Konkluzje

Czyste ściany kabiny prysznicowej w pozytywny sposób przekładają się na komfort podczas korzystania z niej.
Usunięcie kamienia ze ścian kabiny jest trudne i czasochłonne.
Doprowadzenie zabrudzonych ścian do optymalnej czystości wymaga użycia profesjonalnych środków chemicznych.
Ściany kabiny powinny być myte regularnie, gdyż pozwala to na utrzymanie zadowalającego efektu wizualnego przez długi czas.
Twarda woda ma najbardziej negatywny wpływ na ściany kabiny prysznicowej.
Krople wysychają na ścianach i w efekcie pojawia się na nich kamień wodny.
Kamień wodny na ścianach kabiny może się nawarstwiać.
Kamień wodny można usunąć środkami, które zawierają związki o niskim pH.
Przed użyciem takich środków należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta.

Nie każda powierzchnia powinna być czyszczona środkami o niskim pH, ponieważ może doprowadzić to do jej zmatowienia.
Nie każdy preparat do mycia ścian kabiny prysznicowej charakteryzuje się odpowiednią skutecznością.
Przed przystąpieniem do czyszczenia ścian kabiny należy zastanowić się jakiego preparatu użyć, aby usunąć zabrudzenia a przy tym nie uszkodzić kabiny.
Dobrze dobrany preparat nie będzie powodował występowania mikrozarysowań na ścianach kabiny.
Brak mikrozarysowań przekłada się na większą przejrzystość szkła.
Do usuwania mocnych zabrudzeń zaleca się koncentrat Clinex W3Multi.
Do regularnego czyszczenia idealnym środkiem jest Clinex W3 Active Shield, ponieważ czyści ściany kabiny, nabłyszcza je, opróżnia proces osadzania się kamienia oraz chroni powierzchnie ścian.