Ślady na dywanach po środkach do pielęgnacji obuwia – jak i czym wyczyścić

Plamy na dywanach - jak usunąć

(zdj. Unsplash)

Szykowanie się do wyjścia w pośpiechu może generować wiele niechcianych wpadek. Najczęściej w wypadku roztargnienia i z powodu braku czasu w trakcie pielęgnacji obuwia dochodzi do poplamienia podłogi. O ile jest to powierzchnia wodoodporna i łatwo zmywalna, nie ma się czym martwić. Gorzej, kiedy poplamimy dywan. Preparaty do butów zawierają w sobie tłuszcze i barwniki, które bardzo łatwo plamią takie materiały i są trudne do usunięcia. Zabrudzenie dywanu jest więc bardzo niebezpieczne, a plamy mogą nawet go uszkodzić. Kiedy zdarzy się taki wypadek, nie trzeba dywanu spisywać na straty, ale użyć profesjonalnego środka, który sobie z tym poradzi.

Co zrobić, kiedy dojdzie do zaplamienia dywanu?

W przypadku, kiedy dojdzie do zabrudzenia na dywanach środkami pielęgnacyjnymi do obuwia, należy wykonać kilka kroków, które w tej sytuacji pomogą i pozwolą szybko pozbyć się zabrudzeń:

  • proces odplamienia dywanu zacząć najszybciej, jak to możliwe nie pozwalając preparatowi do pielęgnacji obuwia wchłonąć się w strukturę materiału,
  • jako że najprawdopodobniej środkiem do pielęgnacji obuwia jest jakiś rodzaj tłuszczu, nie starać się usuwać go poprzez ścieranie ręcznikiem, papierem, a nawet innym rodzajem materiału tekstylnego,
  • nie zamaczać dywanu w wodzie ani w detergentach,
  • pamiętać o nieużywaniu agresywnych w działaniu środków chemicznych,
  • najbezpieczniej zastosować specjalistyczny preparat odplamiający.

Od czego zależy skuteczność odplamiania?

Osoby, które miały w życiu przygodę z zaplamionym dywanem, wiedzą już, jak w takich sytuacjach postępować. Najlepiej sięgnąć po profesjonalny odplamiacz Clinex Anti-Spot. Występuje on w wygodnym opakowaniu z aerozolem, co pozwala na jego precyzyjną aplikację. Jest to produkt stosowany przez profesjonalistów np. z branży hotelarskiej. Skutecznie poradzi sobie z plamami na wykładzinach tekstylnych z naturalnego, jak i sztucznego włosia, tapicerce czy dywanach. Sprawdza się idealnie do miejscowego usuwania zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie.

Procedura odplamiania z wykorzystaniem Clinex Anti-Spot jest bardzo prosta. Należy jednak reagować szybko, zanim produkt do pielęgnacji obuwia zacznie wchłaniać się w strukturę dywanu i schnąć. Szybka aplikacja odplamiacza pozwoli przynieść zadowalający skutek bez większej szkody dla dywanu. Użycie odplamiacza spowoduje odizolowanie zabrudzenia od tkaniny dywanu i zapobiegnie jego przyswojeniu. Poza tym zabezpieczony w płynie środek do pielęgnacji obuwia może zostać usunięty już standardowymi środkami czyszczącymi do dywanu.

W zależności od powierzchni zaplamienia może obejść się bez pomocy osób trzecich. Jednakże może dojść do konieczności skorzystania z usług pralni chemicznej, która przywróci dywan do pełni użyteczności i zwróci jego wyjściowy wygląd.

Czy plamy są trwale usuwane dzięki profesjonalnemu detergentowi?

Tak, produkt marki Clinex, który został zaprezentowany powyżej, doskonale nadaje się do czyszczenia nawet tych zabrudzeń, z którymi żaden inny środek czystości sobie nie poradzi. Jako profesjonalny odplamiacz, zawiera on w swoim składzie silnie działające substancje. Poddają się mu zabrudzenia nierozpuszczalne w wodzie. Jest nieodłączny w przypadkach, kiedy dojdzie do zaplamienia dywanów z włosia naturalnego, a nawet sztucznego. Dlatego też jest to produkt często wykorzystywany w pralniach  oraz przez profesjonalne firmy sprzątające.

Poza tym bardzo dobrze sprawdza się również, kiedy dojdzie do zaplamienia mebli tapicerowanych. Dywan po odplamieniu, w razie potrzeby, należy dodatkowo poddać czyszczeniu detergentami do tego przeznaczonymi, albo praniu, co przywróci mu perfekcyjny, naturalny wygląd.

Zapobieganie zabrudzeniom na dywanach

Stare i mądre przysłowie mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Aby takich sytuacji uniknąć, pielęgnację obuwia należy przeprowadzać w określonych warunkach. Najważniejsze to wygospodarować sobie pomieszczenie do tego celu i odpowiednią ilość czasu. Nie ma gorszych warunków, niż pośpiech. Pracując w pośpiechu można sobie z tak prostych zajęć, jak czyszczenie i nabłyszczanie butów zrobić ciężką bitwę o „życie” dywanu. Coś, co ma trwać kilkanaście minut, może przeobrazić się w nerwowy proces zajmujący nierzadko godziny, jeśli nie mamy pod ręką dobrego odplamiacza. Najlepiej pielęgnować obuwie wieczorem po zakończonym dniu. Warto jednak zainwestować w profesjonalny odplamiacz, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy może być przydatny.