Zabezpieczanie posadzek – Polimeryzacja

Clinex Dispersion - preparat do zabezpieczania posadzek

(zdj. Clinex)

Polimeryzacja to proces, w wyniku którego możemy zabezpieczyć podłogę przed zniszczeniem, możemy ją nabłyszczyć oraz ułatwić sobie codzienne dbanie o posadzkę. Z chemicznego punktu widzenia jest to reakcja łączenia się małych cząsteczek, zwanych monomerami, w duże cząsteczki, czyli polimery.

Dlaczego warto stosować powłokę polimerową na posadzkach?

Powłoka polimerowa ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnię przed zarysowaniami. W przypadku braku powłoki polimerowej wierzchnia warstwa podłogi jest narażona na ścieranie przez piasek, pył i brud. Podłoga staje się wtedy szara i matowa. Jeśli powierzchnia jest zabezpieczona powłoką polimerową, to ścieraniu nie będzie ulegała podłoga a właśnie ta warstwa ochronna. Tymczasem podłoga pozostanie nienaruszona. W ten sposób możemy przedłużyć żywotność posadzki.

Kolejnym powodem, dla którego warto zabezpieczyć powierzchnię warstwą polimerową, jest łatwość utrzymania czystości. Dzięki powłoce polimerowej powierzchnia podłogi staje się gładka. Powłoka zakleja pory i rysy, w które brud mógłby wnikać i byłby trudny do usunięcia. Nie jesteśmy w stanie usunąć brudu tkwiącego w rysach. W przypadku gładkiej polimerowej podłogi proces mycia jest ułatwiony. Wygląd podłogi również nie jest bez znaczenia. Podłoga jest błyszcząca i wygląda na zadbaną.

Regularna dbałość o podłogę skutecznie podnosi efekt wizualny całego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę fakt, że podłoga to jeden z tych elementów każdego pomieszczenia, z którego intensywnie korzystamy. Zatem jeśli mamy z nią bezpośredni kontakt to zależy nam na tym, żeby stąpać po czystej nawierzchni. Podobnie większość ludzi wchodząc pierwszy raz do danego pomieszczenia ma w nawyku rozejrzeć się dookoła w celu oswojenia w nowym miejscu. Jedno z pierwszych miejsc, na które jest skierowany wzrok to właśnie podłoga!

Na jakich powierzchniach nie należy stosować powłoki polimerowej?

Nie każdy rodzaj posadzki jest odpowiedni do zabezpieczenia jej polimerami. Powłoki polimerowej nie należy nakładać na podłogi, na których występują wszelkiego rodzaju łączenia, np. płytki gresowe, glazurowane czy PCV. Polimerów nie należy nakładać również na podłogi drewniane ze względu na dużą chłonność wody. Mogłoby to przysporzyć wielu problemów podczas zdejmowania starej powłoki polimerowej oraz neutralizacji posadzki.

Które powierzchnie warto zabezpieczyć polimerami?

Posadzka, na którą nakładamy polimery, powinna być jednolita, np.: wykładzina PCV, lastriko, winyl, beton lub szpitalne posadzki z wykładziny PVC zgrzewane na gorąco.

Niestety bardzo często zdarza się, że powłoki polimerowe są nakładane przez osoby nieposiadające profesjonalnego przygotowania. Technologia zabezpieczania posadzek polimerami nie jest prostym procesem i wymaga doświadczenia, wiedzy i profesjonalnych produktów. Dlatego, zanim przystąpimy do polimeryzacji posadzki, najpierw powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować, aby nasz czas, energia i wydane pieniądze na produkty nie poszły na marne. Zatem w pierwszej kolejności należy zapoznać się z kilkoma fundamentalnymi zasadami tyczącymi się polimeryzacji podłóg, a następnie z jej pełnym procesem wykonawczym, który został podzielony na poszczególne etapy.

Proces polimeryzacji – procedury

Aby uzyskać zadowalający efekt polimeryzacji, każdy z etapów musi być wykonany starannie z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur. Posadzka musi być odpowiednio przygotowana i muszą być spełnione odpowiednie warunki temperatury i wilgotności. Nie zaleca się nakładania polimerów, jeżeli temperatura podłoża jest niższa niż 10 stopni Celsjusza oraz temperatura w pomieszczeniu wynosi więcej niż 30 stopni Celsjusza. Zalecane warunki nakładania polimerów to 20 stopni Celsjusza i 60% wilgotności względnej. Podczas nakładania polimerów należy unikać przeciągów, bezpośredniego nasłonecznienia oraz zrezygnować z wentylatorów.

Nie wolno kłaść polimerów bezpośrednio po nałożeniu wykładziny. Wykładzina musi być „sezonowana” – musi nastąpić odparowanie klejów i innych lotnych substancji chemicznych. Ze względów bezpieczeństwa – powierzchnię, na którą nakładamy polimery, należy wyłączyć z użytkowania. Brak przestrzegania tych zasad może spowodować, że powłoka ochronna szybko się zetrze, stanie się szara lub będzie się unosił biały kurz.

Nakładanie powłoki polimerowej – etapy

Prawidłowe nakładanie powłoki polimerowej na podłogę można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszy z nich to odpowiednie przygotowanie powierzchni, drugi tyczy się neutralizacji powierzchni. Natomiast ostatni etap to nakładanie polimerów. Profesjonalne podejście do każdego z wyżej wymienionych etapów gwarantuje uzyskanie odpowiedniej ochrony a tym samym zadowalającego efektu.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszym etapem całego procesu jest przygotowanie posadzki. Należy usunąć luźny brud i kurz, a następnie doczyścić posadzkę i usunąć stare warstwy polimerowe. Bardzo dobrym produktem do tego celu jest Clinex Dispersion STRIPPER. Jest to preparat o bardzo dużej sile czyszczenia. W przypadku usuwania powłok polimerowych – produktu nie rozcieńczamy i pozostawiamy na powierzchni na około 10-15 min nie dopuszczając do wyschnięcia. Po tym czasie powierzchnię czyścimy szorowarką do zupełnego usunięcia brudu i polimerów. Odczyn posadzki po zastosowaniu Clinex Dispersion Stripper jest zasadowy.

Neutralizacja powierzchni

Na taką powierzchnię nie możemy nakładać warstwy polimerowej, ponieważ mogłoby to spowodować problemy z przyczepnością polimerów i dlatego kolejnym ważnym etapem jest neutralizacja powierzchni. Podłogę najlepiej zneutralizować, myjąc ją dużą ilością czystej wody. Proces powtarzamy tak długo, aż uzyskamy obojętny odczyn posadzki. Następnie czekamy, aż posadzka dokładnie wyschnie. Wilgotność na powierzchni może spowodować, że powstały filtr ochronny nie będzie wystarczająco trwały.

Nakładanie polimerów

Kiedy podłoga jest już sucha (również wolna od wilgoci), możemy przystąpić do nakładania polimerów. Do wyboru mamy powłoki polimerowe akrylowe, styrenowe, bądź olefinowe oraz ich kombinacje z różnymi dodatkami np. woskami lub poliuretanami. Najbardziej popularne są polimery akrylowe. Jednym z produktów na bazie tych właśnie polimerów jest Clinex Dispersion SOFT. Jest to preparat o właściwościach nabłyszczających, tworzy trwałą powłokę odporną na uszkodzenia. Doskonale sprawdza się w miejscu natężonego ruchu. Posiada właściwości antypoślizgowe. Zawiera 20% substancji stałych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest nakładanie polimerów w placówkach medycznych. Są to miejsca podwyższonego ryzyka, a proces ich sprzątania jest specyficzny. Posadzki szpitalne są narażone na kontakt z alkoholem etylowym, który uszkadza powłoki polimerowe. Na działanie alkoholu odporny jest polimer poliuretanowy. Firma Clinex oferuje nam produkt Clinex Dispersion HARD na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych.  Jest to preparat o silnych właściwościach nabłyszczających. Tworzy bardzo trwałą powłokę o wysokim połysku, odporną na uszkodzenia oraz alkohol. Wzmocniona uretanem powłoka zapewnia długotrwały i bardzo intensywny połysk. Produkt zawiera aż 25% substancji stałych. To niewątpliwie jeden z bardziej wyróżniających się produktów do polimeryzacji podłóg spośród wszystkich obecnie dostępnych na rynku. A ponadto gwarantuje idealny stosunek jakości do ceny. 

Codzienne sprzątanie

Dla maksymalnego wydłużenia żywotności podłogi polimerowej należy o nią odpowiednio zadbać. Najważniejsze czynności to codzienne usuwanie luźnych zanieczyszczeń poprzez zamiatanie lub odkurzanie oraz mycie odpowiednim preparatem, który nie uszkodzi nam powierzchni polimeru. Pomoże nam to uniknąć matowienia polimeru, zażółcenia bądź ścierania. Produkt do mycia podłóg pokrytych polimerami powinien mieć obojętne pH. Dobrym rozwiązaniem jest użycie preparatu Clinex Dispersion CARE. Jest to produkt niskopienny do codziennego mycia podłóg. Szybko i skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Zawiera w składzie polimery, które jak najdłużej pomogą nam utrzymać podłogę w dobrej kondycji i odsunąć proces kolejnej polimeryzacji na późniejszy czas.

Nakładanie warstw polimerowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem pod kątem estetyki, jak i higieny. W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie klientów preparatami polimerowymi. Niestety użytkownicy tych preparatów bardzo powoli uczą się właściwego postępowania z nimi, stąd też konieczność przekazania stosownej wiedzy w zakresie nakładania i pielęgnacji polimerów.

Konkluzje

 • Proces polimeryzacji zabezpiecza podłogę przed zniszczeniem.
 • Polimeryzacja sprawia, że posadzka jest zadbana i lśniąca.
 • Powłoka polimerowa zabezpiecza posadzkę przed zarysowaniami. Wytwarza na niej warstwę ochronną, co sprawia, że wszelkie zabrudzenia ścierają ją, a nie posadzkę.
 • Powłoka polimerowa wygładza powierzchnię podłogi.
 • O podłogę należy dbać regularnie, ponieważ to wydłuża jej żywotność i zapewnia estetyczny wygląd.
 • Nie na każdej powierzchni można zastosować powłokę polimerową.
 • Zaleca się unikać polimeryzacji na nawierzchniach, które posiadają łącznia np. płytki gresowe, glazurowane czy PCV oraz na podłogach drewnianych.
 • Polimery można nakładać na jednolite powierzchnie.
 • Do najpopularniejszych jednolitych powierzchni zalicza się wykładziny PCV, lastriko, winyl, beton oraz zgrzewane na gorąco szpitalne posadzki z wykładziny PVC.
 • Prawidłowe nałożenie polimerów na podłogę wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Polimeryzacja podłogi powinna przebiegać w warunkach 20 stopni Celsjusza i 60% wilgotności względnej.
 • Nie powinno się poddawać nowej wykładziny procesowi polimeryzacji.
 • Prawidłowy przebieg polimeryzacji składa się z trzech etapów.
 • W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. W tym celu można wykorzystać Clinex Dispersion STRIPPER.
 • Następnie należy poddać powierzchnię neutralizacji.
 • Ostatnim etapem jest samo nakładanie polimerów
 • Możemy wybrać rodzaj powłoki np. akrylową, styrenową, bądź olefinową, jak również ich kombinacje z różnymi dodatkami typu woski itd.
 • W przypadku polimerów akrylowych można zastosować Clinex Dispersion SOFT.
 • Jeśli potrzebujemy produktu na bazie polimerów akrylowych i poliuretanowych, to rozwiązaniem będzie Clinex Dispersion HARD.
 • Natomiast do pielęgnacji podłogi pokrytej polimerami warto zastosować Clinex Dispersion CARE.