W jaki sposób usunąć zabrudzenia z tapicerowanych mebli?

Meble tapicerowane

(zdj. Fotolia)

Tapicerowane meble są jednymi z najczęściej spotykanych w wystroju wnętrz budynków użytku publicznego czy hoteli. Wyróżniają się bogactwem wzorów i kolorów, a także tekstur. Tapicerowane fotele, krzesła i sofy można z łatwością dopasować do kolorystyki i aranżacji wnętrza. Podobnie jak skórzane meble, również te wykonane z tkaniny, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są również narażone na trudne w usunięciu zabrudzenia.

W jaki sposób usunąć zabrudzenia z tapicerowanych mebli?

Tapicerowane meble są jednymi z najczęściej spotykanych w wystroju wnętrz budynków użytku publicznego czy hoteli. Wyróżniają się bogactwem wzorów i kolorów, a także tekstur. Tapicerowane fotele, krzesła i sofy można z łatwością dopasować do kolorystyki i aranżacji wnętrza. Podobnie jak skórzane meble, również te wykonane z tkaniny, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Są również narażone na trudne w usunięciu zabrudzenia.

Wysokie ryzyko zabrudzeń

Meble tapicerowane znalazły swoje zastosowanie w biurach, hotelach, restauracjach i kawiarniach. W każdym z tych miejsc narażone są na wysokie ryzyko wystąpienia zabrudzeń, które wywołane jest intensywnością ich eksploatacji, jak również sposobem użytkowania. Mają często kontakt z różnego rodzaju substancjami, które pozostawiają nieestetyczne ślady. Są to m.in. tusz z długopisów, napoje zimne i ciepłe, resztki jedzenia, a także brud, który przenosimy na ubraniu.

Częste użytkowanie krzeseł czy sofy powoduje również, że kolor tkaniny blednie. W wyniku oddziaływania na materiał promieni słonecznych przedostających się do wnętrza budynku blaknie i traci intensywność. Przebarwienia na tapicerowanych meblach wraz z upływem czasu są trudne do usunięcia, dlatego zaleca się regularną pielęgnację mebli. Każde zabrudzenie czy też przebarwienie należy natychmiast usuwać przeznaczonym do tego preparatem. Nie należy stosować środków bazujących na składnikach o zasadowym odczynie. Zaleca się również ustawianie mebli w miejscach, w których nie są narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Unikamy bliskości kaloryfera i kominka.

Różne tkaniny – różne plamy 

Meble tapicerowane to szerokie pojęcie. Na rynku dostępne są modele, w których zastosowane są różne rodzaje obić. Dzielą się one głównie ze względu na rodzaj materiału, na:

  • meble z obiciem z tkaniny – jedne z najpopularniejszych modeli. Dają efekt przytulności. Są miękkie w dotyku i bardzo komfortowe. Wymagają jednak wielu etapów pielęgnacyjnych. W niektórych meblach zabrudzenia mogą gromadzić się w zakamarkach, co nie sprzyja alergikom.

Podczas czyszczenia obić z tkanin, warto skorzystać z odkurzacza z wąską końcówką, dzięki której pozbędziemy się zabrudzeń z zakamarków. Samą tapicerkę czyścimy za pomocą specjalnych preparatów. Podczas planowania zakupu takich mebli, warto zwrócić uwagę, czy są one pokryte tkaniną nieprzepuszczającą wilgoci i większych zabrudzeń. Uważać warto również na wytrzymałość tkanin – planując umieszczenie mebli w miejscach o dużym natężeniu ruchu klientów, gdy sofy lub fotele będą użytkowane codziennie, tkanina powinna być odporna na ścieranie i wilgoć.

  • drugą popularną kategorią mebli są meble z obiciem ze skóry lub ekoskóry – w tym przypadku największą ich zaletą jest niezwykła wytrzymałość wysokiej jakości skóry. Poza tym, mebel nie zmienia swojego wyglądu przez wiele lat. Jednocześnie jednak nie jest tak przyjemny w dotyku, jak meble z poprzedniej kategorii. Gorzej dopasowuje się do ciała, ale nie generuje większych problemów z czyszczeniem.

W przypadku czyszczenia mebli z obić ze skóry, warto pamiętać o regularnym odkurzaniu – przynajmniej raz w tygodniu. Do mycia warto wykorzystać profesjonalne środki do czyszczenia skóry, które zagwarantują efekt czystych i lśniących mebli.  

Czyszczenie aktywną pianką

Przy czyszczeniu tapicerek, szczególnie trudnych w usunięciu zabrudzeń, najlepiej sprawdza się aktywna piana. To połączenie związków, odpowiednio dobranych i we właściwych proporcjach, w celu zachowania neutralnego pH i dokładnego wyczyszczenia powierzchni. Pozostawiony na zabrudzonej powierzchni środek tworzący piankę wnika we włókna materiału, rozpuszczając zabrudzenia.

Warto stosować preparat do czyszczenia tapicerek Clinex Textile Foam. To preparat w formie pianki przeznaczony do czyszczenia obić tapicerowanych. Nie tylko usuwa on zabrudzenia, ale również opóźnia ich osadzanie się. Jednocześnie odświeża kolor, dzięki czemu jego intensywność zachowana jest na dłużej. Clinex Textile Foam oddziałuje na włókna dwukierunkowo – czyści je i pielęgnuje.

Przed użyciem preparat należy wstrząsnąć. Następnie równomiernie spryskać czyszczoną powierzchnię z odległości ok. 20 cm. Środek w postaci aktywnej piany należy pozostawić na ok. 1 minutę. Piana wnika we włókna i usuwa zabrudzenia. Tapicerkę czyścimy gąbką lub miękką szczotką, a następnie przecieramy powierzchnię ściereczką zwilżoną wodą.

Clinex Textile Foam jest bezpieczny dla czyszczonych powierzchni. Nie zawiera substancji wybielających i rozjaśniaczy, dzięki czemu nie niszczy włókien, a skutecznie je pielęgnuje i zabezpiecza. Dodatkowym atutem preparatu jest jego świeży zapach.