Mycie pianowe w gastronomii – czy jest skuteczne?

Mycie pianowe gastronomii

(zdj. Clinex)

Dbanie o odpowiednią higienę w lokalu gastronomicznym ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo gości spożywających posiłki oraz na kształtowanie jakości lokalu. W dzisiejszych czasach troska o higienę i dezynfekcję powinna być pierwszym punktem, o który dbamy, prowadząc usługi gastronomiczne. Mimo że jest to oczywiste, to jednak nie zawsze wiemy jak prawidłowo dbać o czystość i jak przeprowadzać dezynfekcję. Bardzo ważne jest, abyśmy potrafili wybrać odpowiednią metodę mycia i dezynfekcji oraz umiejętnie wybrali produkty przeznaczone do tego celu.

Mycie pianowe – metoda na trudne do usunięcia zabrudzenia

Zanieczyszczenia, z jakimi możemy spotkać się w gastronomi to przede wszystkim cukry, tłuszcze i białka. Cukry są rozpuszczalne w wodzie, ale mimo to ich usunięcie nie jest łatwe, ponieważ pod wpływem wyższej temperatury ulegają karmelizacji, czyli z chemicznego punktu widzenia wyparciu wody z cukru. Cukier zmienia swoją barwę, zapach i formę. Zamienia się w karmel. Tłuszcze i białka są jeszcze trudniejsze do usunięcia, ponieważ pierwsze ulegają polimeryzacji a drugie denaturacji. Dodatkowo tłuszcze i białka są nierozpuszczalne w wodzie. Obecność tych zanieczyszczeń powoduje namnażanie się niebezpiecznych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Z tego względu należy systematycznie i efektywnie przeprowadzać procesy mycia i dezynfekcji.

Jedną ze skutecznych i coraz bardziej popularnych metod jest mycie pianowe. Polega ono na rozprowadzeniu środka myjącego na mytej powierzchni w postaci piany. Następnie pianę spłukujemy strumieniem wody. Piana wytwarzana jest poprzez silne napowietrzenie roztworu środka myjącego. Na zabrudzonej powierzchni następuje pękanie pęcherzyków piany, co powoduje, że zanieczyszczenie jest zwilżane środkiem myjącym i ostatecznie usuwane. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się podczas mycia powierzchni pionowych, takich jak: ściany, zewnętrzne elementy urządzeń kuchennych, np. trzony kuchenne czy piece konwekcyjne oraz sufity w chłodniach.

Z mycia pianowego korzysta coraz więcej podmiotów działających w przemyśle spożywczym. Nic dziwnego! Ta metoda przynosi wiele korzyści dla lokali gastronomicznych i znacznie przyspiesza proces sprzątania, dbania o higienę i bezpieczeństwo w kuchniach. Decydując się na założenie centralnego systemu mycia pianowego, warto dowiedzieć się, czy usługodawca zapewnia dostarczenie rozwiązań zapewniających reżim sanitarny na najwyższym poziomie. Urządzenia do mycia pianowego powinny być łatwe w obsłudze. Sprzęt odporny na uszkodzenia i wykonany z wysokiej jakości materiałów powinien posłużyć lokalowi gastronomicznemu na lata. Warto również dowiedzieć się u usługodawcy, czy zapewnia profesjonalne preparaty pianowe do mycia i dezynfekcji, czy powinniśmy zaopatrzyć się w nie samodzielnie.

Mycie pianowe można stosować na poziomych i pionowych powierzchniach

Piana powinna być stabilna i dobrze przyczepiać się do powierzchni. Wtedy bardzo długo utrzymuje się ona na pionowej ścianie w przeciwieństwie do cieczy, która naniesiona na taką powierzchnię bardzo szybko spływa. W ten sposób przy myciu pianowym powierzchnia pokryta jest preparatem przez dłuższy czas. Powoduje to, że substancje aktywne zawarte w preparacie, emulgujące tłuszcz i zabrudzenia, będą miały bardzo długo kontakt z czyszczoną powierzchnią. Mają one wtedy wystarczająco dużo czasu, aby zareagować z zanieczyszczeniami, zwilżyć powierzchnię, wniknąć pod zabrudzenia i skutecznie je usunąć. Umiejętne korzystanie z myjki oraz piany umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jest to bardzo wygodna, szybka, prosta i skuteczna metoda mycia.

Podstawa skuteczności mycia pianowego to przedłużony czasu kontaktu środka myjącego z zabrudzeniami. Stosując tę metodę, nie niszczymy struktury mytych materiałów, nie ma rys po myciu, gdyż nie wykorzystujemy działania mechanicznego a ciśnienie, które stosujemy do nakładania piany, jest bardzo niskie i strumień piany nie oddziałuje niekorzystnie na mytą powierzchnię. Metodę tę możemy wykorzystać do mycia trudno dostępnych miejsc, gdzie użycie szczotki czy gąbki jest niemożliwe. Po zakończeniu procesu mycia, pianę łatwo jest spłukać wodą.

Reasumując, najbardziej znaczącymi zaletami mycia pianowego są:

• wysoka skuteczność, która wynika z przedłużonego czasu, gdy preparat myjący ma kontakt z zabrudzeniami;
• ochrona struktury mytych materiałów – brak zarysowań (nie stosujemy działania mechanicznego, a ciśnienie);
• możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc;
• łatwość w spłukiwaniu preparatu myjącego za pomocą wody.

Jak prawidłowo przystąpić do mycia pianowego?

Prawidłowo przeprowadzony proces mycia pianowego powinniśmy zacząć od opłukania mytej powierzchni wodą w celu usunięcia grubych i łatwo usuwalnych zanieczyszczeń. Jeśli są to zanieczyszczenia z dużą ilością tłuszczu to najlepiej użyć wody o wyższej temperaturze, pozwoli to na łatwiejsze usunięcie tłustych nalotów. Następnie za pomocą wytwornicy piany od dołu do góry nanosimy spieniony preparat myjący na ścianę i pozostawiamy na około 10 minut, dając czas na zadziałanie produktu. Po tym czasie pianę spłukujemy wodą w kierunku od góry do dołu.

Przebieg mycia pianowego możemy zatem streścić w czterech głównych krokach:
• krok 1. – opłukanie powierzchni wodą zdatną do picia,
• krok 2. – nałożenie warstwy piany preparatu myjącego bądź dezynfekująco-myjącego,
• krok 3. – pozostawienie równomiernej warstwy na czas zalecany przez producenta,
• krok 4. – dokładne spłukanie powierzchni czystą wodą.

Profesjonalne produkty gwarantem zadowolenia

Produktami polecanymi do mycia pianowego w gastronomiiClinex 4Dirt Foam. Są one bezpieczne dla powierzchni wszelkiego rodzaju. Dzięki stabilnej, aktywnej pianie nie spływają z pionowych powierzchni, pozwalając na to, aby substancje aktywne, emulgujące tłuszcz mogły mieć odpowiednio dużo czasu, by zadziałać. Produkt Clinex 4Dirt jest skuteczny również w twardej wodzie – dzięki substancjom zmiękczającym oraz zwilżającym w nim zawartych.

Do mycia pianowego możemy wykorzystać także Clinex DEZOFast – wysokowydajny środek dezynfekujący. Nie jest aż tak pienny, ale dzięki temu przy korzystaniu z tego produktu używamy mniejszej ilości wody. Skuteczność Clinex DEZOFast została potwierdzona badaniami porównawczymi zrealizowanymi przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Czystość to zdrowie

Procesy mycia i dezynfekcji muszą usunąć zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, które mogą zagrażać zdrowiu konsumentów. Ważne jest, aby wybrać metodę i produkty, które umożliwią nam łatwe, szybkie i skuteczne osiągnięcie celu. Mycie i dezynfekcja są zabiegami niezbędnymi do zapewnienia odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego posiłków przygotowywanych dla naszych gości.